کاتالوگ و بروشور

طراحی، چاپ و اجرای کاتالوگ و بروشور

c1

بروشور، کتابچه و یا راهنمای معرفی جزئیات کالا و کاتالوگ ، کتابچه و یا راهنمای معرفی کلیات کالا، خدمات، امکانات و توضیحات می ‌باشد که برای معرفی دقیق تر و راهنمایی بیشتر در اختیار مشتری قرار می گیرد.

بروشور معمولاً دارای جلد (رو و پشت) است و به صورتهای گوناگون قابل صحافی و ارائه است.

بهتر است تا به دلیل کاهش دور ریز کاغذ و صرفه جویی بیشتر، کاغذ مصرفی در قطع A4 یا A5 در نظر گرفته شود. اما در هر صورت با توجه به موضوع و حجم تصاویر و نوشتار، ابعاد آن متغیر است.

 

بروشور به یکی از اشکال زیر طراحی و ارائه می شود:

بروشور لتی

بروشور فرمی

بروشور اسلیپ کیس

 

بروشور لتی، بروشوری است که صفحات آن بر روی هم تا می خورند. ویژگی اصلی این نوع از بروشور عدم نیاز به دوخت صفحات به یکدیگر است و صحافی آن از طریق خطوط تاخور انجام می شود.

در بروشور فرمی، حالت چیدمان صفحات مانند کتاب است. در بروشورهای فرمی بر خلاف نوع لتی، دیدن تمام صفحات در کنار یکدیگر امکان پذیر نیست و صفحات در قسمت عطف با دوخت یا از طریق مفتول فلزی و یا منگنه به یکدیگر وصل می شوند.

 

بروشور اسلیپ کیس نوع خاصی از بروشور است که جلد آن به صورت یک فولدر ساخته می شوند و صفحات داخل آن بطور مجزا آماده می شوند، سپس این صفحات در داخل جلد یا فولدر خود قرار می گیرند.در اکثر موارد، جنس جلد در بروشور اسلیپ کیس نسبت به صفحات داخل آن، ضخامت بیشتری دارد.

کاتالوگ

e2

با توجه به اینکه دفعات استفاده از کاتالوگ، نسبت به بروشور، بیشتر می باشد، باید جنس در نظر گرفته شده برای آن، از کاغذ و یا مقوایی با گراماژ بالاتر باشد.

ابعاد کاتالوگ نیز متفاوت است، اما استفاده از قطع A4 در آن بیشتر مرسوم است.

اهمیت جذاب بودن عکس در کاتالوگ به مراتب بیشتر از بروشور است، بنابراین عکس‌های مورد استفاده در آن باید حتما رنگی و دارای کیفیت بالایی باشد. چون کاتالوگ باید از جلوه بصری بالایی برخوردار باشد تا بتواند مخاطب را جذب نماید.

فرم بندی کاتالوگ نیز مانند بروشور می تواند همانند سه فرم مذکور باشد.