چگونه یک تبلیغ موثر در بازار رقابتی داشته باشیم؟

شاید شما هم صاحب كسب و كاری باشید که بر خلاف فعالیت و معرفی خود، و حتی با وجود مشتریان زیاد، هنوز نتوانستید به یك نام آشنا برای عموم مردم تبدیل شوید. ممكن است تصور كنید که به احتمال زیاد کالا یا خدماتی كه ارائه می‌دهید، فاقدشایستگی لازم برای چنین نامی باشد، اما اشتباه می‌كنید. ناآشنا بودن مردم و کشتریان نهایی را به پای محصول‌ یا خط تولید خود نگذارید. شاید مقصر اصلی خود شما باشید كه هیچ گاه با صداییی رسا و بلند نام كسب و كار خود و قدرت و مزیت هایش  را فریاد نزده اید!

در واقع تبلیغ، کوششی است برای بر قراری یک ارتباط متقاعد کننده، جهت تغییر یا ثبات نگرش قبلی افراد که بیانگر رفتار آینده آنها خواهد بود.

بنابراین ما در این بخش سعی می کنیم، به شما  بلندگوییی پر قدرت هدیه دهیم تا تنها با اندكی هزینه بیشتر و کمی فكر و خلاقیت بیشتر، بتوانید موفقیت كسب و كارتان را بالا ببرید.

لطفا موارد زیر را مطالعه فرمایید و تا حد امکان به آن جامه عمل بپوشانید:

کالا را به خریدار بفروشید نه مصرف کننده!

در مورد چه کالا یا خدماتی می‌خواهید تبلیغ كنید؟ آیا قرار است یك پوشك بچه را معرفی كنید یا اینکه می‌خواهید در مورد یك جعبه مداد رنگی حرف بزنید؟ برای اینكه اطلاع‌رسانی موفقی داشته باشید و بتوانید مخاطب را به سمت بازار هدف خود هدایت كنید، باید قبل از هرچیز گروه هدف‌تان را مشخص و انتخاب نمایید.

پس نکته اساسی این است که مهم نیست كه چه كسانی مصرف‌كننده نهایی محصول شما هستند، بلكه شما باید به خریداران اصلی محصول توجه كنید. مثلا وقتی آگهی یك پوشك بچه را طراحی می‌كنید، مصرف‌كننده محصول شما نوزادان هستند. اما قطعا این گروه خریداران واقعی شما نیستند. خریداران، مادرانی هستند كه به فكر پوشك‌شدن بچه‌هایشان هستند. بنابراین باید در محلی آگهی داد كه تعداد بیشتری از مادران از آن عبور می‌كنند و بعلاوه باید سبك اطلاع رسانی‌ را طوری انتخاب كرد كه بتوان توجه یك مادر را به سوی تبلیغ ‌خود جلب کرد.

دغدغه‌های خریدار را نشانه بگیرید

در این آیتم، با یک مثال دیگر، به بیان  دقت بالا در شیوه طراحی پیام می پردازیم.

زمانیکه گروه هدف شما مادران هستند، باید پیام‌ تبلیغاتی خود را به گونه ای طراحی كنید كه به سوالات اصلی آن‌ها پاسخ داده شود. بنابراین قبل از انجام هر کاری، قشر مشتری خود را بیشتر بشناسید و بدانید که ذهن زنان، آرام و لطیف است و ذهن مردان بر مبنای حساب دو دو تا چهار تا كار می‌كند، پس اگر بخواهید به یك خانم پیام بدهید، باید از قدرت عاطفه و نگرانی‌های احساسی‌ او كمك گرفت و اگر می‌خواهید یك مرد را تحت‌تاثیر قرار دهید، باید روی قوه استدلالی و توانایی های محاسباتی او، تمركز کرد.

با یك نگاه شكارش كنید

یک پیام تبلیغاتی موفق، پیامی است كه در نخستین نگاه، بتواند مخاطب را به ‌خود جذب كند. بنابراین، سعی كنید تبلیغ را وارد حاشیه‌ و جزئیات نکنید و تنها با یك تصویر یا جمله ای ساده کاری کنید كه با یك ‌بار دیده شدن فهمیده ‌شود و در ذهن ها ‌ماندگار شود.

پس از آن، وقت این است كه یك نقطه طلایی را وارد تبلیغ ‌خود كنید. باید سعی کنید، از قدرت احساسات و هم ذات‌پنداری مخاطبان، برای در یاد ماندن تبلیغ‌ تان استفاده كنید تا او درگیر پیامی شود كه در مقابلش قرار دارد.

با مخاطب همزبان شوید

هیچ گاسعی نکنید که به مخاطب فخر بفروشید و  علم و درجه فهم خود را به رخ او بكشید. با او با زبانی نزدیک به زبان خودش صحبت کنید.

اگر مخاطب شما یك خانم خانه دار است، سادگی او را نیز در نظر بگیرید، اگر مدرس دانشگاه است، سال‌ها تلاش او را در محیط‌های علمی نادیده نگیرید.به مخاطب اجازه دهیدكه خودش را جزئی از سازمان شما بداند و از این همزبانی لذت ببرد.

برای مخاطب دانه بپاشید

گمان نكنید اگر نكته‌ای كه در كسب و كارتان هست، در تبلیغ‌تان نیاید، مخاطب شما را ضعیف فرض می‌كند. بازی با کلمات را كنار بگذارید و در عوض سعی كنید در تبلیغ‌تان نکات طلایی كسب و كار، مزیت و تفاوتهایش را با صنف های مشابه خود، به طور جامع و مفید بیان کنید و در واقع كاری كنید كه مخاطب برای كسب اطلاعات تكمیلی خود، پیگیر شما باشد. تصور نکنید اگر وارد جزئیات شوید و خیلی حاشیه پردازی كنید، تبلیغ‌تان موفق می‌شود، بلكه درست عکس قضیه اتفاق می افتد!

پیام تان كوتاه و به یاد ماندنی، و شعارهای تان تكان‌دهنده و جذاب باشد.

تبلیغ‌تان را محك بزنید

هیچ گاه نباید این تصور را از خود داشته باشید که پیام یا تصویری كه طراحی كرده‌اید، همیشه موفقیت آمیز پیش می‌رود. گاهی ممكن است تبلیغ شما نتواند از پس مخاطبان سخت‌گیرش بر بیاید. پس برای بهبود آن، اول ببینید آگهی‌هایتان در دوره‌های قبل، چقدر بازخورد به همراه داشته‌ است و آنگاه برای تكرارشان اقدام كنید. شاید مجبور باشید شیوه تبلیغ‌ یا طراحی آن را اصلاح كنید و یا اینکه نیاز باشد که رسانه تبلیغاتی تان را تغییر دهید! پس فكر نكنید شكست یك تبلیغ، حتما به معنای شكست تمامی تبلیغات است.

به جای نوشتن نقاشی كنید

تحقیقات ثابت كرده است که تعداد طرفداران تبلیغات تصویری، ۲برابر طرفداران تبلیغات نوشتاری است. محققان حوزه تبلیغات می‌گویند، مردم چندان حوصله خواندن متن را ندارند و ترجیح می‌دهند با درك یك تصویر تاثیرگذار، به سمت یك محصول یا خدمت بروند. پس همانطور كه قبلا هم گفته شد، زیاد پرحرفی نكنید و سال‌ها تجربه‌تان را در یك متن به مخاطب ارائه كنید.

دایره‌المعارف نباشید

قرار نیست برای همه كس، همه چیز باشید و حلال همه مشکلات باشید! تكلیف‌تان را با خودتان روشن كنید. قرار است برای چه كسی صحبت کنید و می خواهید چه مشكلی را حل كنید. اجازه دهید كه موسسه‌های دیگر، سایر مشكلات را حل كنند و شما تمركزتان را تنها بر روی یك موضوع بگذارید و برای جا انداختنش با كمك تبلیغاتف تلاش كنید.

♦ با این ۷ قلاب به ذهن مخاطب چنگ بزنید ♦

  1. اصلی‌ترین هدف كسب و كار شما چیست؟ می خواهید با این تبلیغات به چه نتیجه‌ای برسید؟ این موضوع به شما كمك خواهد کرد تا بهترین و موثرترین پیام تبلیغاتی را طراحی كنید.
  2. حالا نگاهی دوباره به محصول یا خدمتی كه ارائه می‌دهید بیندازید. برای تبلیغات به مصرف‌كننده‌تان توجه زیادی نكنید، بلكه ببینید چه كسی مشتری اصلی محصول‌تان است و همان را مخاطب قرار دهید.
  3. محصول شما قرار است چه حسی را در مخاطب ایجاد كند.

         غم؟ شادی؟ ترس؟ امنیت؟

         هر كدام از حواس او را كه مد نظرتان است، نشانه بگیرید و تا می‌توانید آن را قلقلك دهید.

  1. پرحرفی نكنید. مخاطب امروز برای خواندن جملات طولانی و دلایل پرپیچ و تاب شما فرصت و حوصله کافی ندارد. پس حرف اصلی خود را به طور مختصر شكل بیان كنید.
  2. انتظار نداشته باشید که مخاطب برای دیدن تبلیغ‌تان قدمی بردارد. این شما هستید كه باید سمت او بروید. پس هر جا كه فكر می‌كنید جمع بسیاری از گروه هدف‌تان آنجا است، تبلیغات‌تان را به آنجا ببرید.
  3. همه حرف‌های‌تان را یک جا به مشتری نزنید. بگذارید هر چند وقت یك بار، با یك حرف تازه و یك شعار جدید، به مخاطب‌تان نزدیك شوید.
  4. شعار تبلیغاتی‌تان را با تصویر آن هماهنگ سازید. پیام‌های‌تان باید با هم هماهنگ باشند و پیام‌های متفاوت را برای فرصت‌های متفاوت بگذارید.