نمونه هایی از تبلیغات چریکی ( پارتیزانی )

 

نمونه هایی از تبلیغات چریکی عبارتند از:

تبلیغات دهان به دهان (WOM)

تبلیغات به وسیله پیامک (SMS)

تبلیغات در محل های فروش  : چرا كه ممكن است تبلیغات در رادیو و تلویزیون گران باشد، ولی در ماركت پلیس ها خوب باشد و بهره خوبی را به همراه داشته باشد.

 تبلیغات محیطی در نقاط تصمیم گیری : اینكه در یك داروخانه تبلیغ یك قرص قرار داده شود، باعث می شود كه در نقطه ای كه مشتری مراجعه كرده است و قصد تصمیم گیری دارد با جهت دهی به ذهن او، سبب ساز فروش كالا و بدست آوردن سود شد.

 نوشتن مقالات در موضوعات مرتبط با محصول یا امضای تولیدکننده: وقتی كه یك تولید كننده اقدام به درج یك مقاله در یك مجله معتبر (كه همراستا با نوع فعالیت ها و اقدامات اوست) می نماید و این مقاله هم با امضای تولیدكننده چاپ می شود، سبب می شود كه مخاطبین خاص و اندیشمند، به آن كالا اهمیت بدهند و نگاه و دیدگاهشان به تولیدكننده مذكور تغییر کند و اعتبار بیشتری یابد.

 ارسال پیام در وب سایت ها : به خصوص وب سایت هایی كه مخاطبین آن قشر خاصی از تاجران، بازار یا جامعه هستند و با ارسال پیام می توان سهم عمده ای از آنان را مورد هدف تبلیغات قرار داد.

کارت ویزیتی که با هزینه ای بسیار ناچیز قابل تهیه می باشد : با این کار شما عملا دارای یک بیلبورد و تابلو آگهی می شوید که می توانید کالا یا خدمات خود را معرفی نمائید. درج عنوان شغلی ، نام ، آدرس ، تلفن و شرحی مختصر و مفید از کالا یا خدمات به علاوه ساعات دسترسی به شما، از مهمترین مواردی است که بایستی در کارت ویزیت درج گردد. در نظر داشته باشید که هنگام سفارش کارت ویزیت، از تمامی فضای کارت به صورت موثر استفاده شود (مثلا درج انواع شیوه هایی که بتوان با شما تماس گرفت). برخی از کارت ویزیت ها دارای شاخص ها و یا ابزار و اطلاعات مورد نیاز و عمومی، نظیر جدول تبدیل مقیاس ها، خط کش و … می باشند. در نتیجه این کارت ویزیت ها مانند ابزاری هستند که بایستی همیشه در دسترس باشند.

 صورتحساب: آیا برای مشتریان خود صورتحساب چاپی و یا الکترونیکی ارسال می کنید؟ توجه داشته باشید که شما می توانید از صورتحساب های ارسالی نیز جهت ترویج نام تجاری، محصولات و یا خدمات خود استفاده نمایید. از این نقطه تماسی ارزشمند، می توانید برای تشکر از مشتریان به خاطر خریدی که از شما کرده اند و نیز فرصتی برای معرفی دیگر کالاها و خدمات سازمان خود بهره ببرید. یکی از روش های موثر برای جلب توجه مشتری نوشتن این پیام در پائین صورتحساب وی می باشد :

“جهت کسب اطلاعات بیشتر از برنامه های فروش ما با تلفن …. تماس حاصل فرمائید”

 ارسال نامه یا ایمیل : در بازاریابی هیچ چیز مهم تر از داشتن یک لیست کامل و جامع از مشتریان نیست. مشتریانی که آدرس و یا ایمیل خود را در اختیار شما قرار می دهند، خواستار دریافت اطلاعات در مورد محصول و خدمات شما می باشند. به روش های گوناگون می توانید از مشتریان خود بخواهید که این نقطه تماس را برای شما ایجاد نمایند. زمانی که این اطلاعات مجانی را جمع آوری کردید، به طور مرتب و منظم و با داشتن بهانه هائی خوب با مشریان تماس داشته باشید و آنان را به خرید محصولات و یا خدمات خود تشویق نمائید. مشتریان راضی مطمئنا شما را به دیگران معرفی و توصیه خواهند کرد .

یادداشتهای تشکر و قدردانی : برخی از فروشندگان در برقراری ارتباط خوب با مشتریان خود، بسیار فعال بوده واز هر فرصتی برای این منظور استفاده می نمایند. ارائه یک کارت و یا یادداشت تشکر و قدردانی به مشتری پس از هر فروش که می تواند به همراه کاتالوگ محصولات یا خدمات جدید و یا اطلاعیه ای از جانب شما ارائه گردد، نشانگر قدرشناسی و تمایل سازمان شما برای ایجاد ارتباط مستحکم تر با مشتری می باشد.

نمونه های مجانی (سمپل) : یکی از روش های اثر گذار در بازاریابی ارائه نمونه های مجانی به مشتریان می باشد. این رویه در فروشگاههای مواد غذائی و یا شیرینی فروشی ها بسیار متداول است. مشاغل دیگر نیز می توانند کالا یا خدمات را با توجه به نوع و ماهیت آن به مدت کوتاهی در اختیار مشتری قرار دهند و در صورت رضایت وی نسبت به اخذ وجه اقدام نمایند. ارائه این نمونه مجانی این اعتماد و اطمینان را برای مشتری به وجود می آورد که فروشنده از کیفیت و مقبولیت کالا یا خدمات خود کاملا” مطمئن است. این روش علاوه بر ایجاد اعتماد موجب برقراری نوعی ارتباط عاطفی نیز می گردد که در تحکیم ارتباط با مشتری و کسب وفاداری وی اثر گذار است. در ضمن بایستی توجه داشت که هزینه های اتخاذ اینگونه روش ها به سرعت پس از به ثمر نشستن، برگشت داده می شود.

 

۳

 

در اینجا چند مثال و نمونه از فعالیت بازاریابی به روش پارتیزانی جهت روشن تر شدن اذهان آورده می شود:

۱) یک حسابدار می تواند به مشتریان خود دفترچه ثبت دریافت و پرداخت روزانه هدیه بدهد.

۲) یک لوله باز کن می تواند پس از کسب توافق شرکت تامین کننده اسید لوله بازکنی، یک بسته از این محصول را پس از هر سرویس به مشتری اشانتیون بدهد که در واقع معرفی محصول شرکت مزبور هم هست.

۳) یک دکتر، خوب است در اتاق انتظار مطب خود یک CD آموزشی در مورد پیشگیری و درمان بیماری های رایج در حوزه تخصصی خود را به نمایش در آورد. ضمن اینکه دیوارهای این اطاق را نیز پر از پیام های پزشکی مرتبط کند و مجلات موجود هم، از این قبیل هستند و به روز باشند.

 

۱

 

اینها روش هائی است که با اجرای آن کسب و کارها بر سر زبان ها می افتند و مردم راجع به آن با یکدیگر صحبت می کنند.

 

بسیاری از این اصول و روش ها و ایده های بازاریابی پارتیزانی ، ساده و آسان به نظر می رسند، با این حال اغلب این تاکتیک ها را اعمال نمی کنند. مثال های فوق تنها نمونه هائی از روش های بکار گرفته شده توسط مشاغلی است که در استفاده از آنها موفق بوده اند و این ها نسخه ثابت برای همه مشاغل نمی باشند. شما هم در کسب و کارتان باید ابتکار و خلاقیت داشته باشید و از قوه تخیل خود استفاده نمائید. بدیهی است استفاده از نظرات کارشناسی و مشاوره ای موجب صرفه جوئی در وقت، منابع و هزینه ها می گردد.

دیر یا زود هر برنامه ای نیاز به تجدید نظر دارد، شرایط و محیط همیشه تغییر می کند و این برنامه ها و اسلحه های بازاریابی ماست که باید قابلیت انعطاف پذیری داشته باشند و نسبت به شرایط تغییر یابند، جایگزین یکدیگر شود و یا حتی یک اسلحه جدید ایجاد کند. در واقع دانستن سه کلمه زیر می تواند یک مشاور بازاریابی یا تبلیغاتی را با بازاریابی پارتیزانی موفق نگاه دارد:

  1. عمل
  2. علاقه
  3. نوآوری

خلاقیت، اصل و مرکز بازاریابی خوب است و بازاریابی تا زمانی که فروشی در کار نباشد، خلاق نیست. ایده های هوشمندانه ممکن است بازاریاب را به وجد و هیجان آورند، لیکن تا زمانی که یک ایده اجرا نشود و سود تولید نکند، بازاریاب نباید اجازه استمرار آن را بدهد. “استراتژی خلاق” برای یک بازاریاب پارتیزانی، مشابه “برنامه بازاریابی” برای بازاریاب سنتی است، با این استثنا که استراتژی خلاق تنها بر مفاد و مصالح بازاریابی، پیام و محتوای تمرکدارد. تبلیغات، نتیجه نهایی این تلاشهاست. استراتژی خلاق، هدف تبلیغات است و روشی را که این هدف به واسطه آن می تواند قابل دستیابی باشد و نیز هویت تبلیغات را، تعریف می کند .

پس یک شرکت کوچک و حتی متوسط می تواند پس از مطالعه و تحقیق بازار با هزینه کم، (با اتکا بر نتایج گروه های کانون تمرکز) و نیز هزینه کم در پیشبرد فروش (بروشورهای تک برگ، روابط عمومی)، هدف های خود را در بازاریابی دنبال کند.

شرکت های کوچک از ۴ طریق می توانند بر شرکت های بزرگ غلبه کنند:

  1. کسب تخصص در یک زمینه ویژه
  2. انعطاف پذیری بیشتر و تنوع بخشیدن به پیشنهاد های ارائه شده به مشتریان
  3. عرضه خدمات ممتاز
  4. برخورد صمیمانه در روابط با هر یک از مشتریان

با اجرای این اصول، تکنیک ها و مراحل بازاریابی پارتیزانی، از طریق عباراتی مثبت و مؤثر که کاربردی هستند و نیز عمل کردن به  اصول و دستورالعمهای مذکور، برای انجام یک سلسله اقدامات بازاریابی موفق، سازمان یا شرکت می تواند در راستای دستیابی به اهداف خود حرکت کند.

امید است با داشتن نگاهی اجمالی به مبحث بازاریابی پارتیزانی، سازمان ها بتوانند بیش از پیش به ضرورت بکارگیری آن ، پی ببرند و مقدمات اجرای آن را در راستای دستیابی به اهداف و مقاصد خویش، فراهم سازند.

 

تهیه و تنظیم: حمیدرضا ابوالفضلی